SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
W BIAŁYMSTOKU
Sprawozdanie merytoryczne za 2022r

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest Stowarzyszeniem zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr. 0000049041. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Nie prowadzi działalnościgospodarczej, a swoją działalność opiera na pracy społecznej członków oraz ściśle współpracuje w wyższymi uczelniami Białegostoku, Podlaskim Instytutem Kultury, CAS Centrum Aktywności Społecznej oraz Spółdzielniami Mieszkaniowymi. W ostatniej kadencji nawiązaliśmy ścisła współpracę z redakcją Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej orazorganizacją „Kreatywne Podlasie oraz wydziałem Profilaktyki Komendy Wojewódzkiej ROK 2022 był pod znakiem odbudowy po stratach, które wynikły z powodu zamknięcia wszelkich działań oraz nas w domach.Wracamy do normy. Większość sekcji wróciła do pełnej aktywności, zwiększa się liczba słuchaczy Na koniec roku 2022 stan naszych słuchaczy wynosił 409 osób na dzień dzisiejszy mamy 450.

Działalność ustawowa Zarządu UTW roku akademickim 2022/2023

W roku 2022 odbyło się:10 posiedzeń Zarządu Ze względu na zagrożenia pandemiczne nie odbyły się rozszerzone spotkania Zarządu z kierownikami sekcji. Planowane są w najbliższym czasie.Tematyka tych spotkań dotyczyła założeń programowych przyjętych na Walnym Zebraniu z dn. 10.06.2022 Założenia te mają na celu rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej naszych słuchaczy.

Działalność zmierzająca do stałego rozwoju i doskonalenia UTW w Białymstoku.

Wykłady i współpraca z wyższymi uczelniami.

Regularne zajęcia zaczęły się w miesiącu październiku. Wróciliśmy dowykładów. Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana:medycyna, historia, etyka, , religia i inne. Wykładów mogliśmy wysłuchać dzięki uprzejmości naszych wykładowców, którzy spotykali się z nami społecznie, poświęcając swój prywatny czas. Wykładowcami byli pracownicy naukowi wyższych uczelni: Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego,Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego i inni…

Po każdym wykładzie był program artystyczny, na który składały się:koncerty uczniów szkół muzycznych, zespoły taneczne , kabarety iinne. Po wykładach występował również chór Astra, zespół cygański„Sare Roma” oraz sekcja teatralna „Metafora” Frekwencja na wykładach była zadowalająca. .Mam nadzieję, żestrach spowodowany pandemią nie pozostanie w nas na zawsze ibędziemy cieszyć się ze wspólnych spotkań poszerzających naszą wiedzę i z możliwości przebywania razem.

W ramach współpracy Uniwersytet Muzyczny Wydział Instrumentalno– Pedagogiczny przygotował słuchaczom UTW wiele koncertów w swojej sali koncertowej przy ul. Kawaleryjskiej 5. Prezentowano muzykę klasyczną i rozrywkową – wykonawcami byli studenci iUczelni. Na bieżąco byliśmy informowani przez pracowników UM o różnych koncertach, których również mogli wysłuchać nasi słuchacze, które odbywały się w różnych miejscach wBiałymstoku i okolicach

Zajęcia fakultatywne w muzeach w Białymstoku.

Poza zajęciami dydaktycznymi słuchacze nasi mają możliwość rozwoju intelektualnego poprzez uczestniczenie w zajęciach fakultatywnych w muzeach: w Ratuszu, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum Historycznym, Muzeum Wojska, gdzie jednocześnie pracownicy prowadzą wykłady tematyczne. Martwi nas ,że coraz mniejsze grupynaszych słuchaczy korzysta z tej formy edukacji. W II semestrze zrezygnowaliśmy ze spotkań w Muzeum Przyrodniczym, ponieważ na spotkania przygotowywane specjalnie dla nas przychodziło bardzo mało osób. Poprzez właściwą edukację studenci naszej uczelni kreują wizerunek ludzi nowoczesnych.

Zajęcia w sekcjach UTW w Białymstoku.

W okresie sprawozdawczym –2022 w zajęciach poszczególnych sekcji uczestniczyło ok. 350 słuchaczy oraz działało 28 sekcji.

Sekcje języków obcych i ich działalność

W ramach zajęć fakultatywnych prowadzona była między innymi nauka języków obcych dla słuchaczy UTW. Największym zainteresowaniem cieszy się nauka języka angielskiego. Z każdym rokiem rośnie liczba naszych słuchaczy zainteresowanych nauką języków obcych. W roku 2022/23 uczyło się:

  • 7 grup języka angielskiego w których umiejętności językowe szlifowało 60 słuchaczy.

Zajęcia prowadziły dwie lektorki:

  • Helena Łukaszewicz dla 37osób Helena prowadzi lektorat angielskiego od 16 lat od 2007r
  • Małgorzata Krosnowska, 3 grupy- 25 słuchaczy

Zajęcia z języków obcych odbywają się w pozyskanych nieodpłatnie salach wykładowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz w Centrum Aktywności Społecznej na ul Św. Rocha

Sekcje kultury fizycznej:

  • Gimnastyka prowadzona przez Danutę Łopatecką, zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu w Klubie „Jubilat”. W zajęciach uczestniczy 43 osoby w tym z grupą inwalidzka 13 osób oraz 17 osób z osiedla. Danuta prowadzi sekcję gimnastyczną od 29 lat.
  • Gimnastyka prowadzona przez Barbarę Kierkowską w Klubie„Zenit”. Spotkania odbywały się 2 razy w tygodniu, uczestniczy 25 osób.
  • Gimnastyka prowadzona przez Renatę Janas w Klubie „Mozaika”. Zajęcia odbywały się 1 raz w tygodniu, uczestniczyw nich 10 osób.
  • Joga –kierownik sekcji Maria Kazberuk zajęcia prowadzi instruktorka Dorota Białecka w zajęciach uczestniczy-25 osób
  • Gimnastyka rehabilitacyjna –kierownik Halina Żukowska w zajęciach sekcji dwa razy w tygodniu uczestniczyło 24 osoby.

Sekcja NORDIC WALKING prowadzona jest już od 2008 roku przez przez Helenę Łukaszewicz. Nie straszna była im pandemia. Maszerjąc po leśnych odstępach zdobywali odporność do walki z wirusem. Spotkania odbywają się raz w tygodniu przez cały rok w środy o godz 9:30 /nie wyłączając wakacji i bez względu na pogodę / w parku naprzeciwko lodowiska. Każde spotkanie rozpoczyna się kilkuminutową rozgrzewką. W marszach w dowolnym tempie ścieżkami parku i lasu zwierzynieckiego uczestniczyło 16 osób. . Atmosfera jest zawsze budująca, a po takim marszu uwalnia się niesamowita liczba endorfin i promieniejemy radością. Nordic Walking pozwala nam zachować sprawność oraz daje radość z kontaktu z przyrodą iwspólnych naszych spotkań.

Sekcja Turystyki Pieszej „Tramp” –. Aktualnie szefową sekcji jest Irena Borysewicz Do Sekcji należy 54 osóby .W ciągu roku zorganizowano 11 rajdów pieszych w okolicach Białegostoku iwyjazdowych. Średnia długość trasy 10-12 km Rajdy poprawiały nietylko kondycje fizyczną, ale poszerzały wiedzę z historii, biologii, zoologii, kulturoznawstwa. Grupa ściśle współpracuje z Klubem Turystycznym PTTK Mozaika i uczestniczy w wielu imprezachwspólnych. Przewodnik Waldemar Malewicz

Sekcja Koła PTTK „Senior” – Koło „SENIOR” . Koło prowadzi Krystyna Kulesza, przewodnik- pani Iza Walentynowicz. W sumie zorganizowano wiele spacerów w których udział wzięło 300 osób. Spacery po okolicach Białegostoku poza aspektem zdrowotnym miały za zadanie poznanie piękna i historii naszego regionu oraz integrację uczestników. oprócz spacerów krajoznawczych odbyło się spotkanie opłatkowe .

Sekcja wyjazdów wycieczkowo – wczasowych –za którą odpowiedzialni są członkowie Zarządu zorganizowała wyjazd nad morze do miejscowości Chłopy -46 osób organizatorka Maria Waśkiewicz i do Darłówka 42 osoby organizatorka Maria Szulga i Alicja Wysocka Ogółem z tej formy wypoczynku skorzystało ponad 88 osób.

Sekcja siatkarska – kierownik Władysław Gliński, a sali sportowej udostępnia Politechnika Białostocka. Liczy ok. 8 osób, a spotkania odbywają się raz w tygodniu.Sekcja Bilard i sekcja Tenisa stołowego –prowadzone są przez kierownika sekcji Zbigniewa Łapińskiego. Zajęcia odbywają się w klubie „Mikron: ul. Ciepła 15 dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki sekcja liczy 8 osób.3. Sekcje edukacyjne UTW.

Sekcja Historyczna, którą prowadzi Pan Jan Jackowski, Sekcja liczy 20 osób. Spotykali się w każdą środę. Tematem wykładów jest historia miast województwa podlaskiego oraz omawianie bardzo rozległych zagadnień związanych z Polską i jej ważnymi osobistościami historycznymi. Tematami wykładów są również różne obyczaje na Podlasiu, rolnictwo, szkolnictwo i prasa polska.

Sekcja Redakcyjna – prowadząca Bożenna Mucha . Sekcja zajmuje się wydawaniem gazetki UTW w Białymstoku „Wiecznie Młodzi”, w której zamieszczane są artykuły z bieżących wydarzeń UTW: uroczystości, wykładów, koncertów rajdów, wystaw jak również z całej działalności wszystkich sekcji i słuchaczy naszej uczelni.Podawane są również aktualne ogłoszenia o wydarzeniach planowanych na UTW. Relacje z przebiegu projektów. Jest to zespół liczący 10 osób, r. W roku zostały wydane zostało 4 numery gazetki, a każdy liczył 48 stron.

Sekcja „Kreatywność” – pod kierownictwem Danuty Sajur –W pierwszym semestrze roku akademickiego 2022/2023 wznowiono kontynuowanie działalności sekcji „Kreatywność”, w której grupa 16 członków UTW poznawała historię i kulturę pierwszych cywilizacjiludzkości, ale i historię innych okresów historycznych oraz opracowywała artykuły o zdrowiu, parapsychologii oraz przygotowywała medytacje mające na celu poprawę zdrowia uczestników. Odbyło się 15spotkań.

Sekcje artystyczne UTW w Białymstoku

„Astra” – czterogłosowy chór liczący aktualnie 18 osób, Kierownik chóru –Alicja Wysocka , dyrygent – Pani Aksana Dziadul zaczęła nowy rok po czym z przyczyn rodzinnych zrezygnowała z prowadzenia chóru.Chór przetrwał bez dyrygenta do końca roku . W tym roku udało namsię znaleźć nową dyrygentkę Joannę Bagińska –studentkę Akademii Muzycznej w Białymstoku

Sekcja malarska „Kolor” pod kierownictwem Barbary Toczydłowskiej. Spotkania sekcji odbywały się dwa razy w miesiącu Członkowie sekcjiaktualnie -15 osób. Zajęcia były prowadzone przez Marię Kraszewską w CA dwa razy w miesiącu. Łącznie odbyło się 18 trzygodzinnych spotkań. Członkowie tworzyli obrazy o różnej tematyce. Namalowano 21obrazów przedstawiających dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Polski i krajów partnerskich związanych z tematyka projektu międzynarodowego Chest. Odbyły się trzy wystawy w klubie Jubilat, w PIK w Spodkach i w Książnicy Podlaskiej. We wrześniu odbył się wernisaż indywidualnej wystawyJadwigii Koreckiej Odbył się również wernisaż obrazów całej grupy pokazującej dorobek całej sekcji pt.„W barwach jesieni„

Sekcja malarska „Pędzel” istnieje 12 lat, . Grupa „Pędzel” liczy 12 osób, kierownik grupy Janina Jakoniuk. Grupa pracowała pod kierunkiem instruktorki Anny Ralickiej-Perkowskiej znanej malarki białostockiej. Grupa bardzo twórcza. Odbyły się dwie wystawy: Pierwsza w Książnicy Podlaskiej wspólnie z sekcją „Kolor” dotycząca dziedzictwa kulturowego iprzyrodniczego, a druga w klubie „Jubilat” ,gdzie członkowie sekcji
pokazywali swoją twórczość . Zajęcia odbywają się w Instytucie Pedagogiki i Psychologii przy Uniwersytecie w Białymstoku przy ul.Świerkowej 20 raz w tygodniu. Tamara Waszkiewicz miała indywidualna wystawę w Domu Ludowym w Białowieży.Członkowie obu grup realizując swoje pasje prezentują wysoki poziom swojej twórczości świadczący o dużej wewnętrznej wrażliwości i talencie.

Sekcja Hafciarska – kierownik sekcji Pani Barbara Kierkowska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Klubie „Zenit”. Sekcja liczy 10 osób.Dominująca działalność sekcji to haft krzyżykowy.

Sekcja Fotograficzna – kierownik sekcji Krystyna Kowalewska. Zajęcia sekcji odbywają się raz w tygodniu i uczęszcza na nie 10-12 słuchaczy UTW. W swoich działaniach zajmuje się dokumentowaniem wykładów i uroczystości UTW :dokumentacja fotograficzna z: wykładów obligatoryjnych i fakultatywnych, wycieczek , zakończenia roku akademickiego, inauguracji roku akademickiego. Zorganizowano dwa szkolenia dla członków sekcji sfinansowane przez uczestników.

Sekcja tańca cygańskiego „Sare Roma”, zajęcia sekcji odbywały się w 1 raz w tygodniu. Sekcja liczy 9 osób w tym 4 nowe osoby. Grupę
prowadzi instruktorka Radosława Bogusławska, a opiekunem z ramienia U TW do czerwca była Józefina Bukin. Od września była Maria Bernardi Po jej śmierci grupę prowadzi Jolanta Wróblewska. Sekcja wielokrotnie uświetniała swoim występami różne uroczystości Zespół w 2022 roku kilkakrotnie tańczył po wykładach na UTW ,na Senioradzie w maju 2022 został doceniony i reprezentował nasze województwo we Włocławku gdziew kat. zespoły taneczne zajął III miejsce.Ponadto występował na imprezach okolicznościowych w Sokółce ,Supraślu i klubach osiedlowych w Białymstoku.

Sekcja Teatralna – kierownik sekcji - Pani Alicja Temler .Sekcja liczy 8 osób. Sekcja teatralna „Metafora” w roku akademickim 2022/2023 przygotowała spektakl pt „Agnieszka Osiecka wczoraj i dziś. Spektakl przedstawiono – w Auli UWB – na zakończenie roku akademickiego
2022, w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, w klubie Zenit –Walentynki Osiedlowe. Aktualnie zgłoszono spektakl na Wojewódzki Przegląd Amatorskich Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” Obecnie przygotowywany jest spektakl pt. Jesienna wdówka” ( roboczy tytuł)

Sekcja gry na Ukulele, kierownikiem sekcji jest Leonida Stepanowicz a instruktorem Lech Mazurek.Do sekcji należy 10 osób

„Sekcja o uśmiech Seniora”, kierownik sekcji – Jadwiga Łuckiewicz.

W 2022 r zespół wokalny ,,O Uśmiech Seniora'' kierownik zespołu Jadwiga Łuckiewicz wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów ,,ARS 2022'' w Białymstoku, gdzie został zakwalifikowany na przegląd krajowy we Włocławku. Na przeglądzie krajowym we Włocławku wśród wielu najlepszych zespołów muzycznych, nasz zespół został doceniony i otrzymał wyróżnienie. W 2022 r zespół wystąpił 10 razy z programem artystycznym z różnych okazji. Między innymi zespół wystąpił w osiedlowych Klubach Seniora, po wykładzie na UTW, w Domu Pomocy Społecznej, w Klubie ,,Jubilat''oraz na zaproszenie w innych organizacjach. W listopadzie 2022 r na XI Podlaskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Białymstoku nasz zespół również otrzymał wyróżnienie. Zespół wokalny ,,O Uśmiech Seniora'' ma w swoim repertuarze różne utwory skompletowane tematycznie z okazji różnych świąt i okoliczności. W swoich wykonaniach zespół stara się nieść radość ludziom starszym, często schorowanym, dla których uśmiech, życzliwe słowo czy przyjazny gest są bardzo ważnymi odruchami ludzkości.

Sekcja brydża sportowego prowadzona przez Joannę Naumowicz aktualnie zajęcia odbywają się w Centrum Aktywności Społecznej. W ramach działania sekcji przeprowadzane są szkolenia przygotowujące do ewentualnego uczestnictwa w turniejach brydża sportowego. Sekcja zrzesza aktualnie 12 osób

Sekcja brydżowa - prowadzona przez Panią Alicję Jacewicz, miejsce spotkań to klub Esperanto, sekcja liczy 16 osób. Brydżyści spotykają się 1 raz w tygodniu. Brak informacji o działalności

Dyskusyjny Klub Filmowy-kierownik Maria Waśkiewicz W 2023 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora zostało wyświetlonych 10 filmów, które obejrzało około 1000 osób. Dyskusje i wstępne zapoznanie się z tajnikami produkcji danego filmu prowadzili pracownicy BOK-u m.in dr Tomasz Adamski i dr Dominik Sołowiej.

Projekty
Projekty zagraniczne.
Z sukcesem zakończył się projekt CHEST” autorstwa Danuty Sajur ."Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb”.W projekcie brały udział cztery organizacje ,oprócz nas partnerzy z Turcji Portugali i Litwy. Był to bardzo dobry projekt ,który dał nam dużo wiedzy i ciekawych doświadczeń oraz nowe kontakty. Przeprowadzony został perfekcyjnie przez koordynatorkę Danutę Nasi słuchacze wyjechali w marcu do Turcji a w czerwcu na Litwę Projekt zakończył się dużym sukcesem.

W 2022 odbyła się IV edycja projektu finansowana przez NBP „Finanse Współczesnego Seniora”napisana i prowadzony przez Mariusza Kozłowskiego i Marie Szulga.

Dziękuję Zarządowi, Komisji Rewizyjnej, oraz wszystkim Kierownikom Sekcji za wkład pracy społecznej na rzecz innych. Tak jak powiedział nasz wielki Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Maciej Skindzier (Dział Promocji UwB)

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.