Nasi słuchacze zostali zaproszeni do Dworku Czarneckiego przez Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Danutę Roszkowską na wspólne integracyjne spotkanie z seniorami z Innych organizacji.Było uroczyście i wesoło.Muzyka ,tańce i smaczny posiłek.Wszyscy obecni otrzymali z rąk Marszałka Sebastiana Łukaszewicza ekologiczną herbatkę.
Wyjazd odbył się w dniach 22.08.2023r. do 4.09.2023r do Ośrodka Rehabilitacyjno Wypoczynkowego „Przylesie” w Ustce. Ośrodek położony jest około 2 km od morza ale do naszej dyspozycji był melex i bus, które dowoziły nas na wycieczki i nad morze kilka razy dziennie. Do dyspozycji mieliśmy jadalnię gdzie obywały się posiłki trzy razy dziennie, uczestnicy turnusu byli zadowoleni z wyżywienia. Koleżanka Danuta Koleśnik zorganizowała kilka wycieczek pieszych wycieczkę do Orzechowa , na wydmy , do rezerwatu Buczyna i do Stawku Wampirów.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za jej inicjatywy i zaangażowanie . Ponadto były zorganizowane wycieczki do bunkrów Bluchera, do Muzeum Bursztynu i przejażdżka statkiem Dragon po Bałtyku. Ponadto co drugi dzień były organizowane wycieczki i wieczorki przez animatorkę Martę . Ośrodek i organizator posiadają wpis do rejestru podmiotów , które mogą odbywać turnusy rehabilitacyjne. Zabiegi zaordynował lekarz, każdy uczestnik miał 30 zabiegów . Dzięki koledze Władkowi, który przywiózł ze sobą muzykę mogliśmy przypomnieć nasze młode lata śpiewając piosenki harcerskie, biesiadne i ogniskowe.
Organizatorkami tego turnusu były Maria Waśkiewicz i Jolanta Rogowska
W dniu 21.10.2023 po ponad 2-miesięcznej przerwie wakacyjnej spotkaliśmy się w kinie "Forum" aby zainaugurować nowy rok akademicki w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora.
Nowy sezon zainaugurował film Leonida Prudovskiego z 2022 roku p.t "Mój sąsiad Adolf.
Kolumbia, rok 1960 Marek Polsky - samotny i zrzędliwy ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej kolumbijskiej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy niemiec wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to ..... Adolf Hitler, jako że nikt mu nie wierzy, rozpoczyna prywatne śledztwo. Jednak aby zdobyć informacje będzie musiał zbliżyć się do swojego sąsiada bardziej, niż by tego chciał. Tak blisko, że dwójka mogłaby prawie się zaprzyjaźnić. Gdyby tylko pierwszy nie podejrzewał drugiego o zbrodnie na ludzkości.
Prelekcję przed filmem i dyskusję po filmie poprowadził Pan dr Tomasz Adamski.
Maria Waśkiewicz
W dniu 12.10.2023 z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbył się po przerwie z powodu pandemii Bal Seniora. W balu wzięło udział 82uczestników, a zabawa odbyła się w restauracji „Venessa” ( dawna„Romantyczna” ). Po przywitaniu podano doskonałe danie gorące czyli karkówkę w sosie kwaśno – słodkim z ziemniakami i surówką. Po posiłku zagrał zespół „Malibu ”i wszyscy ruszyli w tany. W przerwach między tańcami nasza wspaniała koleżanka Krysia Popławska przygotowała i poprowadziła 2 bardzo śmieszne konkursy .Zabawa trwała do godziny 22.00. Tu chcę również podziękować Danusi Koleśnik, która przygotowała bilety wstępu na bal.
Mam nadzieję, że bal się udał i dziękuję wszystkim , którzy wzięli w nim udział.
To był BAL…
19 października 2023 roku nasi słuchacze uczestniczyli w wykładzie o intrygującym temacie „Mądrość zmęczonych oczu”.
W piątkowy zimny i pochmurny wieczór 20 października 2023r. o godz. 17.00 w klubie "Kalina" miał miejsce wernisaż wystawy obrazów sekcji malarskiej "Kolor" pod tytułem "Co nam w duszy gra". Wernisaż zaszczyciła swoją obecnością prezes UTW pani Maria Szulga dziękując kierowniczce klubu pani Alicji Dobrogowskiej-Gwackiej za program artystyczny a nam malarkom za naszą twórczość.
Robert Kozłowski- 80- rocznica Bitwy pod Lenino. spotkanie w Muzeum Wojska 25.10.2023
I Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w Sielcach nad Oką w Maju 1943 roku z inicjatywy ZPP pod kierownictwem Wandy Wasilewskiej z poparciem Józefa Stalina. Dowódcą został przedwojenny oficer płk. Zygmunt Berling. Żołnierze tej jednostki składali się z Polaków, którym wcześniej nie udało dostać do Armii Andersa oraz z ochotników narodowości białoruskiej i ukraińskiej. Po przeszkoleniu liczyła około 16 tys. Żołnierzy. Przysięga odbyła się 15 lipca 1943 roku. Bitwa pod Lenina to „Chrzest bojowy” odbyła się po wcześniejszym rozpoznaniu od 12 Października 1943 roku. Bitwa w PRL przedstawiana była jako największy sukces polskiego oręża od wieków.
Jednak była to sromotna klęska Armii Czerwonej pod dowództwem, którym walczyli Polscy żołnierze.
Tekst i zdjęcia Mirek Łukjaniuk.
W dniu 25.10.2023 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora spotkali się licznie w kinie FORUM aby obejrzeć zainspirowany sytuacją na polsko-białoruskiej granicy polski dramat filmowy "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.
Występujący w obrazie bohater zbiorowy to między innymi: członkowie rodziny syryjskiej, Afganka, strażnik z granicy Jan, psycholożka Julia, i aktywiści. Film zaczyna się od ujęcia lasu w kolorze soczystej zieleni by przejść w kolor rozbielony a następnie czarno-biały. Jest to kolor szacunku i powagi wobec tematu oraz bohaterów. W czarno-białej scenerii rozgrywa się dramat rodziny syryjskiej i Afganki, którzy uciekli od prześladowań i wojny ze swoich krajów. Są przerzucani z Białorusi doPolski i z Polski do Białorusi. W trudnych warunkach pogodowych przemierzają las ibagna. Moralność każe cenić każdego człowieka natomiast polityczne względy każą chronić granicę. „Zwykły człowiek walczy o życie w trybach historii…” dodajmy, że znajduje się i cierpi w tle obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej. Dzieło kończy się kadrami przyjaznej postawy na granicy polsko -ukraińskiej wobec uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Daje to pewien dysonans po obejrzeniu wcześniejszych kadrów filmu.Obraz filmowy warto obejrzeć, ponieważ poruszona tematyka jest aktualna. Dramatna granicy trwa nadal... Wątpliwości co do niektórych scen może wzbudzać postawastrażników granicznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z filmemfabularnym i szereg zdarzeń może być fikcją, tworem wyobraźni twórców, co podkreśla teżw swoich wypowiedziach reżyserka Agnieszka Holland. Film przedstawia różne postawy Polaków wobec istniejącej sytuacji. Zadaje wiele pytań o naszą wrażliwość i tolerancję. Odczuwamy szereg dylematów natury moralnej.Obsada: Maja Ostaszewska (Julia), Tomasz Włosok (Jan), Maciej Stuhr (Bogdan).Film zebrał 4 nagrody filmowe oraz 2 nominacje.Wprowadzenie przed filmem oraz dyskusję po filmie poprowadziła Izabela Trybus.
Miejski Dzień Seniora to okazja do spotkania ze starszymi mieszkańcami i podziękowania osobom angażującym się w aktywizację tego środowiska w naszym mieście. 42 wyróżnienia odebrali w czwartek (26 października) białostoccy seniorzy z okazji swojego święta w Auli Magna Pałacu Branickich. Specjalne podziękowania wręczył im prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Mieliśmy też okazję wysłuchać niezwykłego koncertu wirtuozów muzyki z zespołu MoCart.
Rozśmieszali ,wzruszali,trafiali prosto w serce i duszę.
Wśród wyróżnionych znaleźli się nasi słuchacze:
1. Helena Kurza od wielu lat działa aktywnie na rzecz naszej uczelni, pełniła społecznie różne funkcje. Pracowała jako v-ce Prezes ds. dydaktycznych, jako przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, zawsze chętna do pomocy w różnych tematach.Wszechstronnie uzdolniona, życzliwa dla innych.
2. Jagoda Barcewicz –rozsławia nasz Uniwersytet jako reporterka, dokumentuje naszą działalność, robi zdjęcia, filmy. Jest niezastąpiona w mądrym i dokładnym dokumentowaniu działalności projektowej oraz każdej innej związanej z UTW.
3.Barbara Wilczewska –wieloletnia dziennikarka naszej gazetki ”Wiecznie Młodzi” . Autorka wielu publikacji, albumów i folderów o UTW. Zdolna,skromna,pracowita.
4.Irena Borysiewicz – od kilku lat prowadzi sekcje turystyczną „Tramp”. Organizuje rajdy i spacery po pięknych zakątkach naszego regionu. Aktywnie działa w sekcji fotograficznej.
5.Czesław Wojno –członek Zarządu aktywnie pomaga w pracach organizacyjnych .
Gratuluję wyróżnionym i życzę wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy.
Maria Szulga -Prezes UTW
Projekt „Amore Mio” to cykl warsztatów w zakresie tańca zakończony pokazem artystycznym z cyklu choreografii inkluzywnej. Brali w nich udział podopieczni Fundacji Szansa dla Niewidomych, podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszących MIG-iem, członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopieczni Fundacji Laboro.
Warsztaty w zakresie tańca, partnerowań oraz ruchu improwizowanego, prowadziła – Dorota Baranowska – pomysłodawczyni projektu, doświadczona w pracy z osobami o alternatywnej sensoryce i motoryce białostocka choreografka. Za kompozycje pokazu odpowiedzialna była Paula Czarnecka, artystka niezależna, lalkarka, wykładowczyni, związana z niezależnym Teatrem Latarnia w Białymstoku. Oprawę muzyczną na żywo tworzy Jerzy Kruszewski, Absolwent Akademii Muzycznej w Białymstoku.
Amore Mio” to kolejny projekt Doroty Baranowskiej realizowany z osobami z niepełnosprawnościami w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. W 2021 na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zatańczyły osoby z niepełnosprawnością słuchu. W 2022 w tym samy miejscu wystąpiły osoby słabo widzące i niewidome.
- To niezwykle poruszające wydarzenia. My – widzowie byliśmy świadkami wyjątkowego spotkania osób, które w tak odmienny sposób doświadczają świata. Łączy ich taniec i fakt, że pomimo ograniczeń w tak piękny sposób wykorzystują swoje predyspozycje i swój czas. – mówią przedstawiciele Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, operatora programu Przestrzenie Sztuki Białystok.
Projekt wraz z pokazem finałowym to nie tylko moment spotkania w tańcu osób o odmiennej sensoryce ale również okazja do refleksji nad kulturą i niepełnosprawnością. Po pokazie organizatorzy zaprosili na rozmowę z uczestnikami projektu oraz dyskusję z udziałem przedstawicieli zaangażowanych w projekt fundacji -"Kultura a niepełnosprawność w naszym środowisku lokalnym". W dyskusji głos zabrali Fundacja Laboro - Barbara Suszczyńska, przedstawicielka Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym Mig-iem - Joanna Zembrowska Wojno, Fundacji Szansa - Jesteśmy razem - Anna Wąsowicz, Uniwersytet Trzeciego Wieku - Maria Szulga.
W projekcie uczestniczyli również nasi słuchacze:
W dniu 8 listopada 2023 miłośnicy kina jak zwykle spotkali się w kinie „Forum” aby obejrzeć następny film p.t. „ Święto ognia”. Skrojona przez Kingę Dębską adaptacja powieści Jakuba Małeckiego to kino łatwych wzruszeń, świetnych autorskich kreacji i emocji, które maskują dramaturgiczną bylejakość. „Święto
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. - wykład wygłoszony przez
Światowy Dzień Seniora w Województwie Podlaskim. Obchody zoorganizowane przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w dniu 15 listopada 2023 w Urzędzie Wojewódzkim.
Wśród wyróżnionych był nasz wieloletni słuchacz Waldemar Malewicz. Niezwykle aktywny i zaangażowany w działania na rzecz społeczności UTW. Pasjonat turystyki, przewodnik,przyrodnik, historyk z zamiłowania, szczególnie zainteresowany heraldyką i weksylologią.
Jeden z założycieli Klubu Turystycznego „Mozaika”. Swoimi pasjami i bogatą wiedzą chętnie
dzieli się z innymi, prowadzi wykłady, wycieczki, rajdy. Jest wspaniałym gawędziarzem.
Wszystkie Jego inicjatywy gromadzą wielu uczestników, tak jak jeden z ostatnich pomysłów Akademia Turystyczna.
Jak sam mówi, energię do działania czerpie z kontaktów z ludźmi.
Jest przyjazny ludziom i emanuje cudowna pozytywną energią na innych
Gratulujemy Ci Waldku otrzymanego wyróżnienia i dziękujemy Ci za to,że jesteś z nami.
W imieniu Zarządu
Bożenna Krzesak -Mucha i Maria Szulga
Ps.Uroczystość uświetniły występy zespołów folklorystycznych.Wśród nich wystąpił nasz zespół "O uśmiech seniara".
20.11. (w poniedziałek) towarzyszyłam z aparatem fotograficznym uczestnikom Sekcji Gimnastycznej UTW, prowadzonej przez Danutę Łopatecką.
W zajęciach brało udział 20 osób. Były to ćwiczenia wolne i z przyborami (hantle, taśmy do ćwiczeń, kijki). Tempo i stopień trudności ćwiczeń jest dostosowany do kondycji grupy.
Podziwiałam sprawność naszych słuchaczy. Widać, że są zgraną grupą. Pomagają sobie wzajemnie. Życzliwa atmosfera przyciąga nowych chętnych do wspólnej gimnastyki. Warunkiem jest przynależność do UTW i regularne opłacanie składek członkowskich.
Uczestnictwo w gimnastyce rekreacyjnej to nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale i spotkanie towarzyskie, w trakcie którego można porozmawiać, pożartować, a przede wszystkim pobyć ze sobą. Sympatia i życzliwość jaką otacza Danuta Łopatecka uczestników swoich zajęć zasługuje na szacunek. Mimo swoich 80+ znakomicie ćwiczy i od kilku lat kieruje tą sekcją.
Uczestnicy gimnastyki spotykają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki w godz. 9:30-10:30, w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej, przy ul. św. Rocha 3.
Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz
W czwartek 23.11.2023r odbył się kolejny koncert dla słuchaczy UTW zorganizowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku, zatytułowany „Mistrz i uczeń – Fascynująca Perkusja jakiej nie znamy”. Koncert prowadził – dr Mariusz Mocarski, który wprowadzał nas w tajniki kompozycji oraz prezentował instrumenty na których były wykonywane.
Studenci z klasy perkusji dr hab. Henryka Mikołajczyka oraz dr Mariusza Mocarskiego i gościnnie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej z klasy perkusji mgr Ilony Drozd zagrali utwory znanych kompozytorów, m. in.: Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Scotta Joplina, Davida Friedmana, Mitcha Markovicha, Matthiasa Schmitta.
Zostały skomponowane na wibrafon, marimbę, werbel oraz na trio, kwartet i kwintet perkusyjny. Dowiedzieliśmy się np., że Fryderyk Chopin skomponował „Minute Walz opracowany na marimbę z akompaniamentem”, który w niektórych interpretacjach trwa dłużej niż minutę. W utworze zwieńczającym koncert Eckharda Kopetzkiego „Saltina” kwintet perkusyjny wzmocnił prowadzący koncert dr Mariusz Mocarski, grając razem ze studentami. Podziwialiśmy talent i grę występujących studentów i uczniów.
Ze względu na pogodę panującą w tym dniu (gołoledź) na koncert dotarło mniej melomanów niż zwykle, dlatego organizatorzy serdecznie dziękowali tym słuchaczom UTW, którzy odważyli się wyjść z domu i przyjechać do UMFC.
Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz
otkanie 23 listopada miało szczególny charakter i klimat. Naszym gościem był Zbyszek
Nasz Chór "Astra " pod batutą młodej uzdolnionej dyrygentki Joanny Bagińskiej zdobył wyróżnienie na XII przeglądzie piosenki patriotycznej
Gratulacje w imieniu Zarządu dla całej grupy ,którą opiekuje sie Ala Wysocka
Prezes Maria Szulga
W spotkaniu andrzejkowym w Klubie Mozaika, zorganizowanym przez prezes UTW Marię Szulgę, uczestniczyło ok. 50 osób. Do tańca przygrywał dwuosobowy zespół "Akustik". Dominowały szybkie rytmy i wszyscy bawili się świetnie. Była też niespodzianka. Na sali w pewnym momencie pojawiła się cyganka. W jej rolę wczuła się nasza koleżanka, Joanna Kozłowska, tak dobrze ucharakteryzowana, że jak się później okazało, niektórzy sądzili, że to prawdziwa cyganka. Każdy mógł wylosować karteczkę z przekazem, co go czeka w przyszłości, powróżyć sobie z kart albo z ręki. Wróżby były chyba pomyślne, bo każdy odchodził od stolika cyganki uśmiechnięty. Kilka pań chcąc się dowiedzieć, która pierwsza wyjdzie zamąż lub czy spotka w tym roku swoją wielką miłość, wzięło udział w zabawie z butami.Wyniku nie będę zdradzać!
Przy dobrej zabawie, w miłym towarzystwie czas szybko mija. Raptem była godzina 21.30 itrzeba było się pożegnać.
Słuchacze UTW po raz kolejny udowodnili, że aktywność i wspólna zabawa to ich atuty.
Po raz kolejny słuchacze UTW, 29.11.2023, odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Murchy. Zaczęliśmy naszą przygodę z przyrodą od Antarktydy, którą 200 mln lat temu porastały tropikalne lasy. Teraz jest to lodowe pustkowie z 1% lądu bez lodu. Obliczono, że jeśli roztopią się lody Antarktydy, to poziom wód w oceanach wzrośnie o 80 m.
Występują tu dwie rośliny kwiatowe: śmiałek antarktyczny i kolobant, roślina z rodziny goździkowatych. Za to mamy obfitość pingwinów. Na półkuli południowej występuje aż 18 gatunków tych nielotów. Największym ssakiem morskim pływającym w wodach oceanu jest płetwal błękitny. Waży 200 ton, to tyle co 40 słoni.
Arktyka to z kolei zamarznięty ocean na północy. Żyjący tam niedźwiedź polarny ma czarne ciało i przezroczystą sierść, która z daleka wygląda na białą, a rybitwa to największy ptasi podróżnik świata. Potrafi w ciągu roku przelecieć dwukrotną odległość miedzy dwoma biegunami. W sali zwierząt lokalnych widzieliśmy dermoplastyczne modele niedźwiedzia brunatnego, łosia, jelenia, wilka, borsuka, bobra, dzika, kolekcję bażantów i inne ptaki.
Wystawa czasowa „Grzyby - Piąte Królestwo” to okazy wielu gatunków grzybów i porostów, modele grzybów w skali 1:1 z oznaczonymi grzybami trującymi oraz plansze z fotografiami.
Zobaczyliśmy też minerały z całego świata i meteoryty, rafę koralową – podwodny las i terrarium. A w sali ćwiczeniowej czekał na nas model neandertalczyka odtworzony na podstawie czaszki.
Nasz pobyt w Centrum przyrodniczym trwał 2,5 godz. i był to pożytecznie spędzony czas. Dr Anna Matwiejuk przekazała nam wiele faktów i ciekawostek przyrodniczych.
Notatkę sporządziła: Barbara Łojewska
Wykład 7.12.2023 Aleksandra Bielska; „Zdrowe żywienie – ograniczenie słodyczy na co dzień”
Uniwersytet Trzeciego Wieku został zaproszony do udziału w „ Światowym Dniu Wolontariusza” organizowanym przez Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Zarząd UTW wytypował do odznaczenia za pracę wolontariuszki 4 osoby
–Krystynę Popławską,
-Grażynę Keller,
-Alicję Temler,
-Halinę Żukowską
Chór UTW Astra w II białostockim przeglądzie kolęd i pastorałek pod batutą Joanny Bagińskiej zdobył Brązowy Dyplom.Serdeczne gratulacje w imieniu Zarządu- Prezes Maria Szulga
Pomysł na zorganizowanie choinki dla dzieci uchodźców z Ukrainy wypłynął od Danuty Sajur, koordynatorki projektów unijnych przy UTW w Białymstoku, przy jednoczesnym zaangażowaniu Pani Natalii Mikulicz, reprezentującej Fundację „ Dialog”. Szczególne podziękowania należą się wszystkim słuchaczom naszego uniwersytetu, którzy niezwykłe chętnie i hojnie odpowiedzieli na apel o zbiórkę środków finansowych. Dzięki ofiarności nas wszystkich 37 – ro dzieci otrzymało paczki oraz nagrody za udział w konkursach. Został również przygotowany słodki poczęstunek i napoje w trakcie imprezy. Przed imprezą trwały przygotowania, ustalono scenariusz imprezy, a głównym zadaniem było zakupienie artykułów i spakowanie paczek.Podkład muzyczny do wszystkich zabaw tworzyli na bieżąco niezastąpiony Zdzisław i gościnnie Jerzy z akordeonem za co serdecznie im dziękujemy. Były tańce w kręgu z grupą taneczną „Młode Duchem”, zajęcia plastyczne które pozwoliły dzieciom ochłonąć i zrobić z papieru i bibułki: choinkę, łańcuch na choinkę i ozdoby bałwanka, aniołka i gwiazdkę które później zabrały ze sobą, konkurs śpiewu z nagrodami, śpiewanie z zespołem Ukulele Senior Group kolęd i piosenek po ukraińsku, a także wiele innych zabaw… Czas przewidziany na poczęstunek i zabawę szybko minął i pojawił się z workiem prezentów Mikołaj, w którego rolę wcielił się Sławomir. Dzieci szybko, ale grzecznie ustawiły się w kolejkę do niego. Trochę onieśmielone odpowiadały na zadawane przez Mikołaja pytania i dziękowały za paczki. Mamy nadzieję, że dzieci zabrali ze sobą coś więcej niż tylko upominki i słodycze… Celem naszej imprezy było sprawić, aby poprzez wspólną zabawę wywołać uśmiech i radość na twarzach dzieci oraz by dzień ten został zapamiętany jako wyjątkowy na dłużej. W imieniu wszystkich uśmiechniętych i szczęśliwych dzieciaków - naszych przyjaciół z Ukrainy, pragnę jeszcze raz po stokroć podziękować koleżankom i kolegom z naszego uniwersytetu za ofiarowane środki finansowe, bez których nie udałoby się sprawić dzieciom tyle radości w tak trudnych dla nich czasach. W imieniu Danuty Sajur szczególnie dziękuję organizatorom oraz wszystkim wolontariuszkom zaangażowanym w przeprowadzenie imprezy.
Jadwiga Barcewicz
Krótką relację filmową z imprezy choinkowej można obejrzeć na stronie FB UTW Białystok: https://www.facebook.com/100065660259617/videos/411119507906271
W dniu 15 grudnia 2023 w restauracji Venessa odbyło się spotkanie opłatkowe słuchaczy UTW. W spotkaniu wzięło udział 120 słuchaczy oraz zaproszeni goście.
Organizacja tak licznego spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Białystok.
Naszą uroczystość uświetnił swoja obecnościa od lat wspierający nasza działalność bp Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko oraz przedstawiciel Arcybiskupa Jakuba ks.mitrat Sławomir Tomaszuk.Zaszczyciła nas też swoją obecnością pełnomocnik prezydenta d/s organizacji pozarządowych Anna Pawłowska, prof. Józef Maroszek oraz przewodniczący ZERiI Jan Kalinowski.
Na spotkanie zostali zaproszeni nasi najstarsi słuchacze 90-latkowie oraz byłe Prezeski UTW Krystyna Szner, Alicja Temler i Jadwiga Tiszczenko.
Dzieci ze SP nr 19 z klasy II wraz z naucycielką Beatą D. przygotowały wspaniałe jasełka bożonarodzeniowe.
Natomiast chór "Astra" ,zespół "Seniors Group" grający na ukulele oraz zespół "O Uśmiech Seniora" śpiewem i graniem kolęd wprowadziły nas w świąteczny nastrój i bardzo nam uprzyjemniły czas spędzony razem.
Jola Żdanuk przeczytała nam fragment biblii o Narodzeniu Pańskim.A bp Henryk Ciereszko zainicjował modlitwą dzelenie sie opłatkiem oraz złożył nam życzenia świąteczne .Życzenia wszystkim słuchaczom złozył też ks.mitrat Sławomir Tomaszuk.
Najstarsi , byłe Prezeski , przedstawiciele występujących zespołów oraz oczywiście dzieci zostali obdarowani skromnymi prezentami.Bożennka Mucha razem z Basią Wilczewską przygotowały dla wszystkich obecnych gazetkę "Wigilia,Boże Narodzenie i Nowy Rok w wierszach podlaskich poetów".
Spotkanie opłatkowe możliwe było dzięki zespołowi ,który zajął się zarówno napisaniem projektu jak i cała organizacją.dotyczącą wszystkich spraw z tym związanych.W skład zespołu weszły: Maria Szulga Bożenna Krzesak- Mucha,Maria Waśkiewicz i Krystyna Popławska,która też wykonała przepiękne pocztówki dla gości.
W ramach DKF dnia 20.12.2023 (środa przedświąteczna) obejrzeliśmy ostatni w tym roku musical dokumentalny VIKA w reżyserii Agnieszki Zwiefki.
W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.